محوطه سازی

بهروز آقابیگی

نویسنده:

بهروز آقابیگی

تاریخ انتشار: 1400/06/12

با توجه به گسترش جمعیت و ساخت و ساز های بی رویه و کاهش حیات گیاهان در زمین، امروزه انسان ها به دنبال ایجاد گونه های گیاهی در اطراف محیط زندگیشان هستند که این موضوع یکی از کاربردهای محوطه سازی است و به طور کلی می توان گفت که محوطه سازی مجموعه ای از امکانات و تزئینات محیط بیرونی یک ساختمان یا مجموعه می باشد که باعث زیبایی هر چه بیشتر آن می گردد و بر خلاف تصور عموم جامعه، محوطه سازی یک شغل نیست بلکه مجموعه ای است از ده ها تخصص که می بایست زیر نظر مهندسین متخصص در حوزه های زیر اجرا شود:

 • مهندسی معماری
 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی برق

جالب است بدانید که محوطه سازی تنها به ایجاد یک فضای سبز زیبا در محیط، محدود نمی شود و شامل اجزا و پارامترهای زیادی است که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • ساخت استخر، سونا و جکوزی
 • ساخت برکه مصنوعی
 • ساخت رودخانه و آبشار مصنوعی
 • ساخت آبنما
 • ساخت آلاچیق
 • ساخت آب و آتش
 • ساخت پل چوبی
 • ساخت کلبه چوبی
 • ساخت پل معلق
 • ساخت گرین وال یا دیوار سبز
 • ساخت گابیون
 • ساخت تونل مه
 • ساخت زمین فوتبال، والیبال، بسکتبال، گلف و …
 • ساخت پارک کودک
 • سنگ فرش و سنگ کاری محوطه
 • طراحی و ساخت شبکه جمع آوری آب های سطحی به صورت مخفی
 • طراحی و ساخت جداول باغچه ها
 • ایجاد فضای سبز زیبا
 • ایجاد نورپردازی حرفه ای
 • اجرای تاسیسات الکتریکی
 • اجرای تاسیسات آب، گاز و فاضلاب
 • و …

همانطور که مشاهده می کنید انجام تمامی این موارد حوزه های تخصصی متفاوتی را در بر می گیرد و انجام تمامی آن ها نیازمند محاسبات مهندسی در رشته هایی است که ابتدای این مقاله آن ها را مطرح کردیم. بنابراین می توان گفت که محوطه سازی چندین شغل و تخصص را در بر می گیرد و برای اجرای آن نیاز به یک تیم مهندسی با سابقه و تجربه کاری بالا می باشد. اگر به تازگی می خواهید محوطه سازی خود را به یک شخص و یا یک شرکت واگذار کنید به این مورد توجه داشته باشید که ادعای محوطه سازی توسط یک شخص یا شرکتی که در رشته های اعلام شده مهندسی فاقد تیم حرفه ای می باشد، ادعایی کاملا کذب است. اگر می خواهید یک محوطه سازی منحصر به فرد و کاملا حرفه ای داشته باشید می بایست این کار را به یک تیم حرفه ای و با تجربه واگذار کنید تا بتواند به خوبی آنچه را که در ذهن شما به شکل یک تصویر نقش بسته است را برایتان به واقعیت تبدیل کند. در ادامه برای اینکه آگاهی بیشتری به فرآیند کاری یک تیم حرفه ای برای اجرای محوطه سازی پیدا کنید مواردی را خدمت شما جهت یادآوری در ادامه این مقاله عنوان می کنیم.

محوطه سازی

* محتوای این صفحه دائما با اطلاعات جدید به روز خواهد شد برای اینکه محتوای جدید را از دست ندهید این صفحه را به بوک مارک یا لیست علاقه مندی های خودتان اضافه نمایید.

اصول محوطه سازی

در این قسمت ضمن بیان اصول محوطه سازی تمامی مواردی که به صورت گام به گام توسط تیم مهندسی شرکت فنی مهندسی برف آب ساز رایا انجام می شود را با هم مرور می کنیم.

مرحله اول: بازدید و جمع آوری اطلاعات و مطالعات اولیه

مرحله اول: بازدید و جمع آوری اطلاعات و مطالعات اولیهدر این مرحله مهندسین مشاور شرکت، از محلی که پروژه در آن واقع شده است بازدید می نمایند و ضمن ملاقات با کارفرما مواردی را مورد بررسی قرار می دهند که به صورت خلاصه در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • پروانه ساخت
 • سند و مالکیت زمین
 • موقعیت مکانی پروژه
 • شرایط اقلیمی محل پروژه
 • ابعاد زمین
 • شرایط اقتصادی کارفرما و بودجه ای که برای این کار در نظر دارد
 • نظرات و سلایق و درخواست های کارفرما
 • اطلاعات مربوط به برق موجود (سه فاز یا تک فاز)
 • نوع سوخت موجود (گاز،گازوئیل)

برداشت این اطلاعات که در بالاتر به صورت خلاصه وار ذکر کردیم می تواند از بروز خسارات مادی در حین انجام پروژه جلوگیری کند و بررسی تمامی این اطلاعات توسط مهندسین مشاور بسیار مهم و حیاتی می باشد. برای مثال ممکن است سوخت موجود در محل پروژه گاز نباشد و در محل پروژه برای استفاده از سوخت ناچار به گازوئیل هستند بنابراین ما به عنوان یک طراح می بایست تمامی شرایط و آیتم هایی که به سوخت گاز مربوط می شوند را در پروژه حذف و با مواردی که امکان اجرایی کردن آن در محل پروژه وجود دارد جایگزین کنیم. حال فرض کنید اگر این اطلاعات برداشت و جمع آوری نگردد تمامی هزینه هایی که کارفرما برای اجرای مواردی که مربوط به گاز بوده است را انجام داده ضایع می گردد و خسارات مادی سنگینی را نیز برای وی بر جا خواهد گذاست.

مثال دیگری که می توانیم در این قسمت در اهمیت جمع آوری اطلاعات و فاز مطالعاتی پروژه محوطه سازی بیان کنیم، می تواند نبود برق سه فاز در محل پروژه باشد که به علت ضعیف بودن برق ممکن است تیم مهندس مشاور به این نتیجه برسند که یا برای افزایش ظرفیت گاز و برق محل پروژه از اداره گاز و برق منطقه طی یک جلسه درخواست افزایش ظرفیت را داشته باشند و در صورتی که این امر محقق نگردد به ناچار مجبور به استفاده از آپشن هایی در محوطه سازی هستند که با شرایط موجود سازگاری داشته باشند و مشکلاتی را در آینده برای کارفرما ایجاد نکند. توجه نکردن به موارد فوق می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند و بررسی تخصصی این موارد را تنها افرادی که تجربه و تخصص کافی در این زمینه دارند می توانند به انجام برسانند.

مرحله دوم: نقشه برداری و تهیه پلان

مرحله دوم: نقشه برداری و تهیه پلان

در این مرحله از پروژه محوطه سازی مهندس نقشه بردار، توسط  دوربین نقشه برداری و ابزارهایی که در اختیار دارد با انجام نقطه گذاری یک پلان خام از پروژه تهیه کرده و کد ارتفاعی نقاط مختلف را نسبت به هم و خیابان یا کوچه به دست می آورد و در محل پروژه مشخص می نماید. سپس در نقشه جهت موقعیت قرارگیری زمین و درب ورودی ساختمان را از نظر جغرافیایی مشخص کرده و یک نقشه توپوگرافی ارائه می دهد.

مرحله سوم: طراحی معماری

مرحله سوم: طراحی معماری

در این مرحله از پروژه مهندس مشاور با همکاری مهندس معمار با توجه به فاز مطالعاتی پروژه و اعمال درخواست کارفرما در پلان و همچنین انتخاب متریال های ساختمانی که برای پروژه مورد نیاز می باشد با دریافت پلان خام از مهندس نقشه بردار، طراحی اولیه معماری پروژه را به صورت دو بعدی و سه بعدی انجام می دهد. در مواردی در صورت درخواست کارفرما یک انیمیشن از کار تمام شده توسط مهندس معمار ارائه می شود تا مشخص گردد که کارفرما از کار نهایی رضایت کامل را دارد. این طرح پس از تکمیل به واحد مهندسی شرکت ارسال می گردد.

همانطور که در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردیم، یکی از آیتم هایی که در محوطه سازی انجام می شود ساخت استخر، سونا و جکوزی است و مهندس معماری که در پروژه به عنوان طراح حضور پیدا می کند می بایست تسلط کاملی بر استانداردهای معماری در حوزه استخر و جکوزی داشته باشد. در حقیقت تیمی که برای محوطه سازی به صورت حرفه ای کار می کند باید این نکته را مد نظر قرار دهد که از مهندسین معماری که تخصص آن ها در حوزه اماکن آبی است بهره مند شود و این نکته بسیار مهمی می باشد. چرا که مهندس معمار در پروژه محوطه سازی در بخش استخر و جکوزی باید بتواند تعداد صحیح دوش ها، سرویس بهداشتی، کمدهای لباس برای رختکن، تعداد گریل ها برای استخر (همچنین به ابعاد و اندازه آن ها نسبت به نوع روش لوله کشی آگاه باشد.) را مشخص کند، همچنین می بایست ابعاد دقیق سونا و جکوزی را به ازای تعداد نفرات به صورت صحیح مورد محاسبه قرار دهد.

مواردی که در بالا برای یک مهندس معمار که در حوزه اماکن آبی فعالیت می کند مطرح شد؛ به این دلیل بود که وجه تمایز یک مهندس معمار معمولی با مهندسی که در حوزه اماکن آبی فعالیت دارد مشخص گردد. متاسفانه بارها مشاهده شده است که مهندسین معمار کوچکترین پیش بینی ای برای شبکه جمع آوری آب های سطحی در محوطه نداشته اند و تنها جنبه زیبایی طرح را مورد بررسی قرار داده اند و بدون در نظر گرفتن الزامات و استانداردهای مهندسی اقدام به طراحی محوطه می کنند و کارفرما شخصی است که در نهایت متحمل ضرر می گردد و قربانی این اشتباهات فاحش در اصول مهندسی می شود.

یکی دیگر از مسائلی که لازم است در این مقاله که درباره محوطه سازی، برای کارفرمایان محترم نگارش شده است؛ گفته شود این است که یک مهندس معمار وقتی می تواند یک پروژه محوطه سازی را به خوبی طراحی کند که به متریال مورد استفاده در پروژه شناخت و آگاهی کامل داشته باشد. برای مثال ممکن است متریالی که یک مهندس معمار برای یک پروژه محوطه سازی انتخاب می کند با شرایط اقلیمی آن منطقه سازگاری نداشته باشد و همین امر موجب فرسایش سریع متریال و کوتاه شدن عمر آن ها می گردد. بعضا دیده شده است که مهندسین معمار طرحی را برای اجرای محوطه سازی ارائه می دهند اما خودشان متریالی که باید در آن طرح مصرف شود را نمی دانند و به آن آگاهی و شناخت ندارند و با ارائه یک طرح که ممکن است اصلا قابل اجرا نباشد مهندسین مجری را سردرگم می کنند و معمولا در تیم های مهندسی غیر حرفه ای شاهد این هستیم، طرحی که توسط مهندسین معمار ارائه می گردد در نهایت به دلیل وجود نداشتن آن متریال در بازار توسط مهندسینی که اجرای پروژه و نظارت آن را بر عهده دارند با متریال دیگری جایگزین می شود. بنابراین یک مهندس معمار حرفه ای که به اصول محوطه سازی مسلط باشد می بایست نسبت به تمام متریالی که در طرح های خود ارائه داده است آگاهی داشته باشد و بداند که آن متریال برای آن اقلیم مناسب هست یا خیر و در صورتی که از نظر اقلیمی مشکلی وجود نداشته باشد می بایست این مورد را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد و نسبت به این مورد اطمینان حاصل کند که متریال انتخابیش در بازار به راحتی یافت می شوند. همانطور که گفتیم متریال ها با توجه به شرایط اقلیمی به شکل متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد آن ها متغیر است برای مثال برای نمای بیرون بهتر است که از سنگ تراورتن که بسیار برای این کار مناسب و مقاوم است استفاده شود در غیر این صورت اگر به اشتباه از سنگ های نمای داخلی در نمای بیرونی یا نمای خارجی استفاده کنیم به علت ریزش باران و برف و نور خورشید دچار فرسایش شدید می گردند و ضمن اینکه طول عمر آن ها کاهش می یابد، به سرعت ظاهر زیبای خود را از دست خواهند داد. حتی بتن های اکسپوز که در نمای داخلی استفاده می شود با بتن اکسپوزی که در نمای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد یکسان نیستند و دارای تفاوتی در ساختار خود می باشند.

متاسفانه امروزه طراحی هایی که توسط مهندسین آماتور ارائه می شود، به دلیل نبود متریال آن در بازار و انتخاب نا مناسب متریال قابل اجرا نیست و می توان گفت، صرفا داشتن یک مدرک آکادمیک برای مهندس معمار کفایت نمی کند و تجربه در کارهای اجرایی است که می تواند دید وسیع و بینش عمیق به وی دهد تا طراحی هایی اصولی و مهندسی و تابع استانداردهای مهندسی انجام دهد. اگر می خواهید محوطه سازی خود را به یک تیم حرفه ای مهندسی با تجربه واگذار کنید به هیچ عنوان صرفا به زیبایی طرح ها توجه نکنید و زیبایی را تنها یکی از ملاک های انتخاب خود قرار دهید، چرا که بسیاری از افراد کم تجربه که خود را محوطه ساز معرفی می کنند(همانطور که گفتیم چنین شخصی وجود خارجی ندارد) و بسیاری از شرکت های مهندسی که به صورت آماتور و تازه کار هستند با ارائه یک طرح جذاب شما را در انتخاب آن ها وسوسه می کنند ولی در نهایت طرحی که ارائه می دهند و اجرا می کنند، یا شبیه به طرح اصلیشان نیست و یا اینکه به دلیل انتخاب اشتباه متریال خسارات سنگینی را در آینده به کارفرما تحمیل می کنند. بنابراین تجربه و سابقه کاری شرکت اجرا کننده محوطه سازی را ملاک انتخاب خود قرار دهید، چرا که در محوطه سازی اصول مهمی وجود دارد که عدم اجرای صحیح هر یک از آن ها می تواند خسارات سنگینی را به پروژه وارد کند؛ که در بالاتر یک مثال از آن را در مورد شبکه جمع آوری آب های سطحی با هم مورد بررسی قرار دهیم.

مرحله چهارم: طراحی و محاسبات سازه ای

مرحله چهارم: طراحی و محاسبات سازه ای

بدیهی است در محوطه سازی اطراف ویلا، ساخت آلاچیق، استخر، برکه و یا فضایی بعنوان موتورخانه یا تصفیه خانه در زیر زمین احداث شده و نیاز به محاسبات سازه دارد که مهندس سازه پروژه همه این موارد را محاسبه نموده و در قالب نقشه به واحد فنی ارائه می دهد.

مرحله پنجم: طراحی و محاسبات تاسیسات مکانیکی

اگر محوطه سازی را همانند درختی در نظر بگیریم، علم تاسیسات حکم ریشه های این درخت را دارد. اگر ریشه های این درخت را با استفاده از متخصصین این حوزه؛ قوی و با قدرت و خوب بسازیم، در حقیقت عمر درخت را طولانی تر کرده ایم.

به دلیل اینکه وجود آتش خانه در آلاچیق، باربیکیو گازی، آب و آتش، وجود قسمت پخت مانند اجاق گاز یا فر که نیاز به محاسبات لوله گاز و رعایت الزامات و مجوزهای رسمی دارد، نیاز به یک مهندس تاسیسات یا مهندس مکانیک با گرایش حرارت و سیالات (انرژی) به شدت احساس می شود. همچنین یک مهندس تاسیسات یا مهندس مکانیک وظایف مهم دیگری در پروژه محوطه سازی دارد که همه آن ها نیازمند محاسبات صحیح و استاندارد هستند و برخی از این موارد عبارتند از:

 • طراحی سیستم آبیاری هوشمند فضای سبز یا سیستم آبیاری مخفی شونده
 • سیستم تصفیه فیزیکی و شیمیایی استخر، جکوزی و آبنما، برکه، آبشار و رودخانه مصنوعی
 • تاسیسات آبرسانی
 • فاضلاب
 • شبکه زهکش (در مناطقی که دارای فشار منفی هستند.)
 • شبکه جمع آوری آب های سطحی
 • گرمایش سونا
 • طراحی تونل مه
 • سرمایش و گرمایش ویلا
 • گرمایش استخر و جکوزی

بدیهی است که اگر مهندس مکانیک یا تاسیسات در پروژه محوطه سازی حضور نداشته باشد بسیاری از این موارد به علت نا آگاهی مورد توجه قرار نمی گیرند و همین مورد باعث می شود که بعد ها به مرور زمان کارفرما دچار خسارات مالی سنگینی شود و این هزینه تحمیلی را بابت محاسبات اشتباه و نا صحیح دیگران پرداخت نماید. گذشته از موارد فوق مهندس تاسیسات یا مهندس مکانیک بایستی محل  و مسیر عبور لوله های آب ورودی و شبکه توزیع آب سرد و گرم و سیستم گرمایشی و سرمایشی  را در طراحی پلان مشخص نموده تا مهندس عمران؛ برای اجرای  طرح معماری محوطه؛ این ملاحظات را در نظر بگیرد.

مرحله ششم: محاسبات تاسیسات الکتریکی (برق و قدرت)

یکی دیگر از موارد مهم در اجرای محوطه سازی که میتواند هزینه های انرژی را در پروژه کاهش دهد محاسبات و انتخاب صحیح کابل برق و انتخاب صحیح تجهیزات و ادوات کنترلی  و تقسیم بار در تاسیسات الکتریکی  است در واقع مهندس برق که عملیات طراحی تاسیسات الکتریکی را انجام می دهد می تواند  با نور پردازی صحیح رنگ زیبایی به محوطه داده و با تغییر رنگ  به نوبت در فضای سبز و محوطه و نما  تنوعی در محوطه از نظر زیبا شناختی ایجاد نماید. علاوه بر بحث زیبا شناختی مهندس برق می تواند با طراحی سیستم هوشمند، کنترل تمامی تجهیزات داخل ویلا، محوطه را اعم از گرمایش وسرمایش و آبیاری فضای سبز، سیستم دزدگیر و دوربین های مدار بسته را به تلفن همراه کارفرما و مالک پروژه اتصال داده و کارفرما را مالک کنترل همه تجهیزات از راه دور نماید و با این روش مالک پروژه می تواند قبل از رسیدن به ویلای خود  اسپلیت های محیط منزل  و یا هر سیستم تهویه مطبوع نصب شده را روشن نموده و از آسایش بیشتری بهره مند گردد. در حقیقت مهندس برق می تواند با ارائه این راهکار، در کنترل و کاهش هزینه های انرژی تاثیر گذار باشد. یکی دیگر از مزیت های سیستم طراحی هوشمند خوب نسبت به سایر سیستم ها  این است که با زنگ زدن آیفون، مالک پروژه می تواند تصویر شخصی را که در حال زنگ زدن است را ببیند و ضمنا می تواند از راه دور اجازه ورود و دسترسی به اماکنی که خود مجاز می بیند را برای شخص مهمان یا هر شخص دیگر صادر نماید و حتی می تواند اجازه استفاده از تجهیزاتی را که مجاز نمی بیند را از مهمان یا هر شخص دیگر سلب نماید. همچنین میتواند در جلوی درب ورودی یا اماکنی که نیاز به مراقبت و کنترل از راه دور دارد، دوربین نصب نماید. همانطور که شاعر معروف، ناصر خسرو می گوید:

درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را

که به معنای این است که با علم و دانش می‌توان دنیا را تحت فرمان گرفت و قدرت یافت. بنابراین با علم ودانش فنی هوشمند وتخصص میتوان همه چیزرا درساختمان تحت فرمان گرفت و کنترل کرد.

مرحله هفتم: طراحی فضای سبز

مرحله هفتم: طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز می تواند در باغچه های محوطه، پشت بام ها (بام ها) بصورت مصنوعی و یا طبیعی طراحی و اجرا شود و طراح می تواند محوطه پشت بام یک مجتمع، ویلا یا هتل را با چمن مصنوعی و نصب روف گاردن (Roof Garden)  و حتی استفاده از درختچه های تزئینی و گل های طبیعی فصلی طراحی نموده و فضایی دلنشین برای محوطه فراهم نماید. همچنین می تواند با کاشت چمن طبیعی یا نصب چمن مصنوعی در محوطه براساس شرایط اقلیم و وجود آب در آن منطقه بهترین فضای سبز را ایجاد نماید. طراحی و انتخاب و اجرای  یک دیوار سبز یا گرین وال (Green Wall) با گیاهان و درختچه های زینتی به جای اجرای دیوار عمرانی می تواند سهم زیادی در زیبایی یک پروژه ایجاد نماید.

آنچه که به کار مهندس معمار ارزش دو چندان می افزاید و موجب جلب رضایت کارفرما می گردد، طراحی فضای سبز توسط یک مهندس معمار با سابقه و استفاده وی از یک متخصص و باغبان با تجربه جهت اجرای طرح است. در واقع او می تواند نوع درختان زینتی مناطق گرمسیر و سردسیر و یا مناطق معتدل را شناسایی و پیشنهاد دهد. بدیهی است انتخاب غلط کاشت درختان و گیاهان که منطبق با شرایط اقلیم نیست میتواند صدمات جبران ناپذیری به بهره بردار وارد نموده و زیبایی یک پروژه را بعد ازمدتی از بین ببرد.

مرحله هشتم: مهندسی عمران و اجرا

مرحله هشتم: مهندسی عمران و اجرا

مهندس عمران یا مدیر پروژه  نقش مهمی را در محوطه سازی دارد. نوع اجرای طرح  کمتر از خود طراحی معماری نیست و بایستی قبل از اجرای طرح، مهندس عمران الزامات لازم مهندسی را در پروژه منظور نماید؛ تا تمامی الزامات و استانداردهای لازم مطابق با دستورالعمل وی اجرایی شود. وی موظف است تا شرایط تمامی طرح های معماری، سازه، تاسیسات مکانیکی، الکتریکی و طراحی فضای سبز را با یکدیگر منطبق نموده و تمامی الزامات مهندسی را رعایت نموده و کار را مطابق طرح ارائه نماید و تنها مدیر پروژه  با سابقه واجرایی می تواند کار را مطابق طراحی اجرا نماید.

مرحله نهم: مدیریت کنترل پروژه

مرحله نهم: مدیریت کنترل پروژه

مدیریت کنترل پروژه کار یک مهندس صنایع است که زمان لازم برای اجرای پروژه را از مهندس عمران دریافت نموده و زمان شروع و اتمام کار را با برنامه زمانبندی اعلام می نماید. بدیهی است کنترل انجام کارها و زمانبندی پروژه  بر عهده مهندس صنیع و مدیر کنترل پروژه است که به صورت هفتگی به واحد فنی گزارش می شود. طولانی شدن زمان پروژه می تواند در بازدهی مالی شرکت مجری و همچنین ایجاد ضرر و زیان برای کارفرما تاثیر گذار باشد زیرا افزایش زمان پروژه به معنی افزایش هزینه های ناشی از پرداخت دستمزد کارگران برای شرکت پیمانکار و افزاش زمان بهره برداری برای کارفرما می گردد و عامل گرانی و تورم می تواند موجب زیاندهی کارفرما و همچنین شرکت مجری شود.

برچسب ها :

تماس با ما

تلفن تماس

65831506(021)

8947048(0912)

ایمیل

[email protected]

آدرس

تهران مهرآباد جنوبی بیست متری شمشیری جنب کوچه مددپور روبروی پارکینگ عمومی پلاک 329

برف آب ساز روی نقشه
ساعات کاری

ساعات کاری شرکت فنی مهندسی برف آب ساز رایا همه روزه به استثنا ایام تعطیل و جمعه ها از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر می باشد.

شبکه های اجتماعی

شرکت فنی مهندسی برف آب ساز رایا (سهامی خاص)

شماره ثبت : 462790

به ما پیام دهید!

طراحی سایت و بهینه سازی: مجتبی آقابیگی

Copyright © 2021. تمامی حقوق برای برف آب ساز رایا محفوظ است.

شروع به تایپ کنید تا پستهای مورد نظر خود را ببینید.